TELLİOĞLU: İNŞAAT SEKTÖRÜ 250 ALT SEKTÖRÜN TAŞIYICI LOKOMOTİF SEKTÖRÜDÜR

-Konut kredi faiz oranlarının 1’in altına çekilmesinin ardından konut sektöründe hareketlilik yaşandığını söyleyen İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, “Faizlerin düşmesi satışların durma noktasına geldiği konut sektörünü hareketlendirdi. Yeni desteklerle birlikte ekonominin daha da canlanacağını umuyoruz” dedi.

-TİMFED Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat müteahhitleri olarak Türkiye ekonomisine destek sağlamak amacıyla yurtiçi ve yurtdışındaki konut alıcılarının taleplerine göre yeni konsept projeler geliştireceklerini bildirdi. Tellioğlu, “Ülkemizin zor günlerden geçtiği bugünlerde hep birlikte yaşadığımız bu gemiye gözümüz gibi sahip çıkmalıyız. Çünkü gemi hepimizin gemisi, batarsa hep birlikte batacağız” diye konuştu.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Müteahhitleri Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu, Merkez Bankası’nın faiz kararına ve konut satışlarındaki düşüşe dair açıklamalarda bulundu. Tellioğlu, “Geçici olan bu azalma konut faiz oranlarının düşme eğiliminin bir beklentisiydi. Daha sonraki aylarda bu azalma 2 ya da 3 kat artarak konut kredileri faiz oranlarının düşmesiyle desteklenmiştir. Bu oran önümüzdeki aylarda değişime uğrayacaktır” dedi.

-KONUT SATIŞLARINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI-

Konut kredisindeki faiz indirimi taleplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle gerçekleştiğinin altını çizen Tellioğlu, sektör temsilcileri olarak Sayın Cumhurbaşkanına teşekkürlerini iletti. Konut sektöründeki kredi faiz oranlarının 1’in altına çekilmesinin ardından konut satışlarında hareketliliğin yeniden kendini göstermeye başladığını belirten Tellioğlu, yeni desteklerle birlikte ekonominin daha da hareketleneceğini söyledi.

Konut kredilerindeki faiz oranlarının düşürülmesinin tüketiciyi ev almaya teşvik ettiğini de dile getiren Tellioğlu, “Faizlerin düşmesi satışların durma noktasına geldiği konut sektörünü hareketlendirdi” dedi.

-ALICILARIN TALEBİNE GÖRE YENİ PROJELER GELİŞTİRECEĞİZ-

Tellioğlu, konut kredilerindeki söz konusu faiz indiriminin son 10 gündür ciddi anlamda kendini gösterdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İndirimle birlikte konut sektöründe hareketlenmeler başladı. Dolayısıyla ülkemizin zor günlerden geçtiği bugünlerde hep birlikte yaşadığımız bu gemiye sahip çıkma anlamında elimizden geleni fazlasıyla yapmalıyız. Ekonomiye daha güçlü bir zihniyetle sahip çıkmalıyız. Bu manada bankalar üzerine düşen sorumluluğu kısmen de olsa yerine getirdi, sıra bizde…

Biz de inşaat müteahhitleri olarak ekstra bir kısım ödeme kolaylıkları sağlayıp gerek değişik kampanyalarla destekleyerek, gerekse yurtiçindeki ve yurtdışındaki konut alıcılarının taleplerine göre yeni konsept projeler geliştireceğiz. Türkiye ekonomisini bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da inşaat sektörü olarak lokomotif sektör olma özelliğine devam etmesini sağlayacağız.”

-İHANETE VERİLEBİLECEK EN GÜÇLÜ CEVAP, DAHA FAZLA ÇALIŞARAK OLUR-
Türkiye’ye karşı son günlerde küresel ve yerli işbirliği ihanetine karşı verilebilecek en ciddi ve en anlamlı cevabın daha fazla üreterek, çalışarak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayarak olacağını söyleyen Tellioğlu, “İnşaat sektörü, beraberinde 250 sektöre hayat veriyor. O yüzden inşaat sektöründeki hareketlilik veya durgunluk ülke ekonomimizin tamamına olumlu veya olumsuz, katlanarak daha fazla yansıma sağlıyor” diye konuştu.